Nápoje, kompoty, šťávy, sirupy - Bulharské speciality

Cena:
/>

bulharské speciality
saláty
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Přejít na obsah
Boza Big Bozz 1L
30 Kč
Přidat
Limonáda Derby 2L
30 Kč
Přidat
Coffee Cola 2l
30 Kč
Přidat
Růžový sirup Fentimans 500ml
250 Kč
Přidat
Zázvorový sirup Fentimans 500ml
250 Kč
Přidat
Okurkový sirup Fentimans 500ml
250 Kč
Přidat
100 Kč
Přidat

Arónie - Černý jeřáb

královna antioxidantů

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Arónie - Černý jeřáb (odrůda NERO) je rostlina, jejíž zralým, téměř černým plodům připisujeme velkou léčivou sílu a schopnost zpomalení stárnutí.
Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) je známá díky vysokému obsahu antioxidantů, antokyaninů, bioflavonoidů, vitamínů P, C, B, A, množství minerálů a dalších biologicky důležitých aktivních látek. Významná je i vysoký obsah barviv, což se využívá hlavně v potravinářství, ale i v textilním průmyslu.
Samotná rostlina jeřabiny černé (Aronia), je opadavý keř s bobulovin. Díky své nenáročnosti na půdu a pěstování a hlavně kvůli zdraví prospěšným účinkem plodů,  je přímo stvořený pro domácí zahrady.
Tmavě fialové, téměř černé plody přitahují pohledy už od července. Na podzim Vaši zahradu kouzelně rozzáří překrásné, červeně zbarvené listy jeřabiny černé. Jeřabinu můžete vysadit i jako živý plot (v takovém případě vysaďte sazenice na vzdálenost 80 centimetrů od sobě).


Použijte ovoce:
Zralé plody mohou být konzumovány v čerstvém stavu. Nejchutnější jsou od září. Dostatečným množstvím je jíst asi 30 bobulí za den. Toto množství stačí na denní potřebu vitamínu P a dalších aktivních látek z tohoto ovoce.
Nejdůležitějším produktem Černého jeřábu jsou ovocné šťávy lisované za studena, následně pasterizované při 85-95 ° C po dobu 15 minut. Životnost takto vyrobené ovocné šťávy jsou dva roky.
Šťávu doporučujeme pít maximálně třikrát za den po 50 ml. Nejvhodnější je toto množství rozředit s cca. 2 dl (200 ml) vody. Šťáva z aronie je nejsilnějším přírodním antioxidantem.
Pro zdraví  s účelem prevence doporučujeme vypít 30-50 ml zředěného džusu například dvě hodiny po jídle.  Konzumace šťávy má pozitivní vliv na zdraví a pomůže dosáhnout  dlouhý a zdravý život.

Plody Černého jeřábu mohou být sušené a skladovány na čaj.

Další způsoby využití plodů černého jeřábu:

  • sirup,

  • džem,

  • želé,

  • doplněk ovocných jogurtů,

  • kompoty,

  • smíšené ovocné džusy například s jablkem, pomerančem nebo s jiným ovocem

Z jeřábu se může vyrábět i víno nebo brandy.

Aktivní a výživné látky v těchto případech se zachovají na 100%. Jeřabina černá je "lékem" ve formě jídla.
V lidové medicíně se Aronie používá hlavně jako za studena lisovaná ovocná šťáva nebo sirup.
Z jednoho kilogramu čerstvého, nepoškozeného ovoce získáme 500 - 600 ml husté, tmavé šťávy, téměř černé barvy, která je konzervovaná pasterizací ve skleněných nádobách.
Taková šťáva se používá zředěná ve vodě, čaji nebo v jiné ovocné šťávě. Koncentrovanou (za studena lisovanou) šťávu je nutné používat s opatrností, stejně jako léčivé rostliny. Maximální dávku doporučujeme třikrát denně po 50 ml.
Na podzim mohou být sebrány i listy Aronie, které se suší a používají k přípravě čaje.

Pěstování
Jeřabina černá se pěstuje jako ovocný strom nebo jako okrasný keř. Od podzimu rostliny září v nádherné červené barvě. Nejlépe se jim daří na slunném až mírně stinném místě. Aronie roste ve všech typech půdy a nadmořské výšky. Aronii se daří ve vlhké,  až mírně promočené půdě, ale dobře snášejí i mírné sucho.
Sazenice se vysazují na podzim, brzkou zimu nebo na jaře, za předpokladu, že půda není zamrzlá. Vysazujeme do zavodněné jámy. Po výsadbě sazenice znovu zalijeme a rostliny začnou téměř okamžitě růst.

Výsadba, ošetřování
Úroda a kvalita ovoce je do značné míry závislá na kvalitě sazenic, hnojení a zavlažování. Samozřejmě je velmi důležité i pravidelné hubení plevelu (doporučujeme používat fólii SoviTex proti plevelu a na ochranu proti vysušení půdy).
Rostliny se za vaši péči odvděčí rychlým tempem růstu a bohatou úrodou. Na větší plochy (pěstování pro průmyslové využití)je třeba Aronii vysadit v řadách, ve vzdálenosti od 3 x 1,5 m. Nejvhodnější je vyznačit 3 metry široké řady a do nich vysázet aronii na vzdálenost 1,5 metrů.
Doporučené směrování záhonů je v orientaci sever-jih. V případě, že půda je dobře rozptýlená a vlhká výsadba rychle běží. 20 - 30 centimetrů hluboké jamky je možné vykopat ručně, nebo pomocí techniky.
Při menším množství do zahrady doporučujeme keře sázet na vzdálenost 1 x 1 metrů, v případě výsadby pro účely živého plotu do řady, ve vzdálenosti 80 centimetrů od sebe.
Při sázení půdu nahrneme k sazenici a zeminu sešlápneme. Dbejte na to, aby jste nepoškodili boční výhonky sazenic,  černý jeřáb vyroste do výšky 1-2 metrů, při optimálních podmínkách jeho výška dosáhne až tři metry.
Nejplodnější jsou 2-6 let staré větve. Maximální úrodu můžete očekávat v desátém roce po výsadbě, kdy z jednoho keříku získáte 5 až 10 kilogramů bobulí.
Opora keřů není nutná. Starší (6-8 leté) větve, které již méně rodí třeba odstranit.
Postřik proti škůdcům a chorobám není potřebný. Jeřabina černá je odolná proti chorobám a škůdcům. Je ideální rostlinou pro ekologickou a bio-organickou výrobu.
Keře Aronie začnou rašit brzy na jaře. Rostlina kvete v dubnu a v květnu, kdy vytváří nádherné květenství bílých květů.
Bobule dozrávají od srpna do září. Plody doporučujeme nechat na rostlině tak dlouho, jak je jen možné, protože se tím zlepšuje jejich chuť.
Zralé ovoce neshnije a  nenapadnou je červi ani mšice. Aronii je třeba potřeba chránit před ptactvem. Nesklizená úroda zůstává a uschne na keřích. Během zrání bobule zčervenají, pak ztmavnou na tmavě fialovou až skoro černou barvu.
Samotný sběr je jednoduchý. Plody se snadno oddělí od větví. Plody jsou aromatické, mají nakyslou až trpkou, ale  příjemnou chuť.

Aronii jako lék znali i Indiáni
Jeřabina černá (Aronia melanocarpa) pochází ze Severní Ameriky. Už i starověké  indiánské kmeny ji pěstovali, protože znali její ozdravnou a nutriční sílu. Aronie jako ovoce je známá také pod jménem Sibiřská borůvka, protože je nejvíce pěstována v zemích bývalého Sovětského svazu. Pěstování Aronie je velmi jednoduché. Je velmi nenáročná na půdu. Je odolná vůči chorobám a škůdcům. Je mrazuvzdorná a odolná proti UV záření.

růžova plataž bulharsko


Růžová plantaž v Kanzanlaku, Bulharsko.
  Aronievá plantaž v Ruse, Bulharsko.

růžova plataž bulharsko
Aronia
Aronia
Aronia
Návrat na obsah
Web Analytics